Gunta Šmidchena grāmatas “Dziesmu vara” atvēršana

Dziesmu_vara_ielugums

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

“Habitus” pētnieku publikācijas Zinātniskā rakstu krājuma “Kultūras krusptunkti” 9.izdevumā

14976885_1225438330832780_2324457649301540344_o

3.novembrī Latvijas Kultūras akadēmijas Starptautiskās zinātniskās konferences “Kultūras krustpunkti X” ietvaros tika atklāts Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra starptautiskai auditorijai paredzēts elektronisks zinātnisko rakstu krājums angļu valodā “Culture Crossroads”, kurš pieejams mājaslapā www.culturecrossroads.lv .

Lai gan rakstu krājums joprojām saglabājis savu starpdisciplināro un multidisciplināro virzienu, šajā rakstu krājumā salīdzinoši liela daļa rakstu veltīti “Habitus” tēmām, kur pētniecība notiek sadarbībā ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas Dziesmu un deju svētku tradīcijas uzturēšanā iesaistītajām valsts, pašvaldību un nevalstiskajām organizācijām. “Culture crossroads” 9.izdevumā (pieejams šeit) ir apkopoti būtiskākie šo pētījumu rezultāti – ir iekļauti ASV, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas zinātnieku pētījumu rezultāti, akcentējot nacionālu kultūras fenomena salīdzinošas izpētes iespējas un glokalizācijas izpausmes.

Izdevumā pieejamās “Habitus” pētnieku publikācijas:

Dr.sc.soc. Anda Laķe, Mg.art. Līga VinogradovaVisual research methods in the study of tradition: the case of the Latvian Song and Dance Celebration.

Dr.art. Rūta Muktupāvela, Mg.art. Agnese Treimane, Restoration of the Linguistic Tradition of Ethnic Livs: Aspects of Motivation.

Ārvalstu pētnieku publikācijas par Dziesmu un deju svētku tradīciju:

PhD Guntis Šmidchens, A Heritage of Baltic Song Celebration Songs.

PhD Rita Repšienė, PhD Odeta Žukauskienė, The Song Celebration as Power of Cultural Memory and a Mission of Modernity.

PhD Aida Savicka, The Song and Dance Celebration in Lithuania: Public engagement, the festival’s concept and evaluation.

C.Phil Indra EkmanisSteps of the nation: Latvian dance and identity in the diaspora.

Foto: Aija Melbārde.

 

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

“Habitus” pārstāvji Latvijas Kultūras akadēmijas Starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Kultūras krustpunkti X”

14976403_1225997584110188_2769236705811789938_o

No 2. līdz 5. novembrim notika jau desmitā Latvijas Kultūras akadēmijas organizētā kultūras un mākslu zinātnēm un aktualitātēm veltītā Starptautiskā zinātniskā konference “Kultūras Krustpunkti”, kas šogad izvērtās konferenču sērijā un ietvēra dažādus notikumus. Kā ierasts, tajā jaunākos pētījuma datus prezentēja arī “Habitus” pārstāvji.

2.novembrī Konferences ietvaros norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Nacionālā kultūras centra un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas kopīgi rīkotā starptautiskā konference „Dziesmu un deju svētki rītdienai”, kur, kā jau ziņots iepriekš, piedalījās četri “Habitus” pārstāvji – Anda Laķe, Rūta Muktupāvela, Agnese Hermane un Līga Vinogradova.

3. novembrī, Latvijas Kultūras akadēmijā notika konferences „Kultūras Krustpunkti X” plenārsēde „AK! jeb aktuālais kultūrā”, kuras ietvaros Guntis Šmidchens (Vašingtonas Universitāte), Rūta Muktupāvela (Latvijas Kultūras akadēmija) un Valdis Muktupāvels (Latvijas Universitāte), uzstājās ar prezentāciju “Dziesmotas sarunas”, atklājot G. Šmidchena grāmatas “Dziesmas vara” latviešu valodas izdevumu.

Plenārsēdes noslēgumā tika prezentēti divi LKA Zinātniskās pētniecības centra sagatavoti zinātnisko rakstu krājumi: 1) starptautiskai auditorijai paredzēts elektronisks zinātnisko rakstu krājums angļu valodā “Culture Crossroads”, www.culturecrossroads.lv; 2) zinātnisko rakstu krājums “Krustpunkti: kultūras un mākslas pētījumi 2016”. Krājumā pieejamas arī “Habitus” pētnieku publikācijas (skatīt šeit).

4. novembrī LKA Teātra mājā Zirgu Pasts (Rīgā, Dzirnavu ielā 46) norisinājās konferences „Kultūras Krustpunkti X” darbs tematiskajās sekcijās. Vienā no tām ar referātu uzstājās “Habitus” pārstāvji Jānis Daugavietis un Agnese Treimane, “Gaumju sadursmes un sekas Dziesmu un deju svētku procesā”.

Vairāk par konferenci https://www.facebook.com/KulturasKrustpunkti.

Foto: Aija Melbārde

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

Aizvadīta Baltijas valstu Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanas un attīstības konference „Dziesmu un deju svētki rītdienai”

14940081_1223921824317764_1207023626635201850_o

2016. gada 2. novembrī Rīgas Latviešu biedrības namā, Rīgā notika Baltijas valstu Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanas un attīstības konference „Dziesmu un deju svētki rītdienai”, kuru rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Latvijas Kultūras akadēmija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Konferencē piedalījās Dziesmu un deju svētku tradīcijas pētnieki un svētku kustībā iesaistītie no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, iezīmējot dažādās attīstības stratēģijas tradīcijas saglabāšanā, kopīgo un atšķirīgo.

Latviju pārstāvēja Valsts pētījumu programmas Latvijas kultūras tradīciju ilgtspēja inovatīvā vidē (“Habitus”) pētnieki ar četriem referātiem:

 • Projekta vadītāja prof.Anda Laķe, Dziesmu un deju svētki Igaunijā, Latvijā, Lietuvā: dažādi ceļi kā tradīcijas attīstības resurss;
 • Programmas vadītāja prof.Rūta Muktupāvela, Nacionālās identitātes zīmološana kolektīvajās performatīvajās praksēs;
 • Pētniece Agnese Hermane, Kolektīvu vadītāju loma Dziesmu un deju svētku tradīcijas pārmantošanā.
 • Zinātniskā asistente Līga Vinogradova, Dziesmu un deju svētku tradīcija māksliniecisko kolektīvu ikdienas praksēs.

Konferences 1.daļu iespējams noskatīties šeit.

Konferences programma pieejama šeit.

Foto: Aija Melbārde.

 

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

Albuma “Trejdeviņi koklētāji” ieskandināšana

2.jūnijā plkst. 18.00, Latvijas Institūta zālē, Pils ielā 21, notiks albuma (grāmatas un CD) “Trejdeviņi koklētāji” ieskandināšana Rīgā, kuras sastādītājs ir “Habitus” pētnieks Valdis Muktupāvels. Albums sagatavots ar valsts pētījuma programmas “Habitus” līdzdalību.

Kultūras menedžmenta centrs “Lauska” laiž klajā albumu (grāmata un CD) “Trejdeviņi koklētāji”, tā ieskandināšana Rīgā notiks ceturtdien, 2.jūnijā plkst. 18.00 Latvijas Institūta zālē, Pils ielā 21. Ieeja brīva. Piedalīsies albuma sastādītājs Valdis Muktupāvels, koklētāji Latvīte Cirse, Sanita Sprūža un citi.

Albums piedāvā mūsdienu kokles spēles panorāmu Latvijā: te vienkop skan dažāda veida šobrīd spēlētās kokles – tradicionālās, modernizētās, elektriskās un koncertkokles. Arī skaņdarbu stilistika ir daudzveidīga – no tradicionāla autentiskuma līdz mūsdienīgiem eksperimentiem un minimālistiskām meditācijām, no kokļu solo, duetiem un ansambļiem līdz kopspēlei ar ģitāru, vijolēm, čellu, perkusijām, saksofonu un citiem instrumentiem. Mūziku papildina bagātīgi ilustrēta grāmata ar Valda Muktupāvela apskatu par koklēšanas tradīcijas attīstību Latvijā un projektā iesaistīto koklētāju komentāriem un atziņām.

Albumā dzirdēsim tādus koklētājus kā Valdis Muktupāvels, Latvīte Cirse, Laima Jansone, Māris Muktupāvels, Dina Liepa, Baiba Indrēvica, Sanita Sprūža, Kristīne Ādmine, Leanne Barbo, Ansis Jansons, Jenni Venelainena un ansambli Cantata.

Skaņdarbs “Melnā jūra”, ko izpilda Valdis Muktupāvels (kokle) un Ainars Šablovskis (alta saksofons) noklausāms šeit:

https://soundcloud.com/lauska/melna-jura-valdis-muktupavels-ainars-sablovskis

Albums iznāk ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

Diskusija “Kultūra attīstībai – kā to īstenot, kā to izmērīt?”

Pēc UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ielūguma Latvijā viesosies Kanādas kultūru daudzveidības koalīcijas ģenerāldirektors Šarls Valrāns (Charles Vallerand). Viņam ir vairāk nekā 20 gadu pieredze kultūrpolitikas veidošanā kā nacionālā, tā starptautiskā līmenī. Ievērojamu daļu savas profesionālās karjeras viņš veltījis starptautiskās sadarbības jautājumiem, kas saistīti ar kultūras attīstības projektu īstenošanu dažādās pasaules valstīs. Šarls Valrāns ir pazīstams kā UNESCO 2005. gada Konvencijas par kultūras izpausmju daudzveidības aizsardzību un veicināšanu konsultants un eksperts.

Vizītes ietvaros tiek rīkota publiskā diskusija “Kultūra attīstībai – kā to īstenot, kā to izmērīt?”, kas notiks Rīgā, 2016. gada 16. martā no pl. 13.00 līdz 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās, 11. stāvā. Diskusijā iekļauta Šarla Valerāna prezentācija par sabiedrības iesaisti UNESCO Konvencijas par kultūras izpausmju daudzveidības veicināšanu un aizsardzību īstenošanā un kultūras lomu kā attīstības virzītājspēkam. Habitus pētnieki Anda Laķe un Jānis Daugavietis runās par Latvijas pieredzi kultūras procesu mērīšanā un indikatoru izvēles problēmām. Diskusijas noslēgumā paredzēta ekspertu paneļdiskusija par to, vai kultūra Latvijā tiek izmantota kā instruments citu politiku īstenošanai un kāda ir pieredze izglītības, ekonomikas, reģionālās attīstības jomās. Tāpat eksperti iepazīstinās ar līdzšinējiem kultūras ietekmes pētījumiem.

Diskusija tiek rīkota Valsts pētījumu programmas “Habitus” ietvaros un sadarbībā ar Kultūras ministriju, Latvijas Nacionālo kultūras centru, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Kanādas vēstniecību Latvijā un Latvijas Kultūras akadēmiju. Tā kā vietu skaits ir ierobežots, aicinām pieteikties pasākumam elektroniski, aizpildot vienkāršu anketu.

Pielikumā diskusijas programma.

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

Habitus pētnieki dziesmu un deju svētku tradīciju pētīs Eiropas kontekstā

Vai un kā kultūras mantojums Eiropā cilvēkus vieno un šķir – tas ir viens no galvenajiem jautājumiem trīs gadu pētniecības projektā “CoHERE” (“Critical Heritages: Performing and Representing Identities in Europe”), ko finansiāli atbalsta Eiropas pētniecības un inovācijas finansējuma programma “Apvārsnis 2020” un kurā apvienojušies 12 partneri no dažādām Eiropas pētniecības institūcijām, tostarp – Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Zinātniskās pētniecības centrs.publ_att

Pētnieki no dažādiem aspektiem izzinās un identificēs atšķirības, kā cilvēki, kopienas, institūcijas Eiropas valstīs interpretē un izmanto kultūras mantojumu, un raksturos nosacījumus, kā tiek radīta piederības vai citādības sajūta. Projektā tiks analizēta muzeju, kultūras izglītības, tūrisma, valodas, mūzikas un dejas loma Eiropas un dažādu tautu kultūras identitātes stiprināšanā. LKA pētnieki turpinās un padziļinās līdz šim veiktos pētījumus par Baltijas Dziesmu un deju svētku tradīciju un tās ilgtspēju mūsdienu sabiedrībā, kas aizsākti Valsts pētījumu programmas “Habitus. Latvijas kultūras tradīciju ilgtspēja inovatīvā vidē” ietvaros, bet jau plašākā – Eiropas – kontekstā, salīdzinot nemateriālā kultūras mantojuma izpausmes Baltijā ar citām UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu sarakstā iekļautām tradīcijām.

Projektā piedalās 12 partneri no dažādām Eiropas valstīm: Lielbritānijas, Dānijas, Nīderlandes, Grieķijas, Turcijas, Itālijas, Beļģijas, Polijas un Latvijas, galvenokārt – augstskolu pētniecības centri. Latvijā šis ir viens no retajiem humanitāro un sociālo zinātņu jomā ES programmas “Apvārsnis 2020” atbalstītajiem projektiem. Kopumā apakšprogrammā “Eiropa mainīgajā pasaulē: iekļaujoša, novatoriska un domājoša sabiedrība” tika pieteikti 147 projekti. Iespēja īstenot pētnieciskās aktivitātes starptautiskā pētnieku konsorcijā LKA Zinātniskās pētniecības centra pētniekiem nodrošinās jaunu, unikālu pieredzi, kā arī ļaus analizēt un vērtēt Latvijas kultūras mantojuma izpausmes plašākā salīdzinošā mērogā.

Projekta vadītājs Ņūkāslas Universitātes Mākslas un Kultūras skolas profesors Kristofers Vaitheds (Christopher Whitehead) no Lielbritānijas atzīst, ka tas ir liels izaicinājums pašreizējā Eiropas politiskajā klimatā pētīt, kā dažādas kultūras mantojuma izpausmes varētu palīdzēt radīt saliedētāku Eiropu.

Projekta rezultātā paredzētas gan zinātniskas publikācijas un monogrāfijas, gan semināru un akadēmiski-lietišķu diskusiju cikli, gan virkne praktiski orientētu rekomendāciju politikas veidotājiem. Latvijas Universitātes profesors, etnomuzikologs Valdis Muktupāvels ir uzņēmies projekta pētnieciskās atziņas translēt mākslinieciskā – oratorijas – formā, lai kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas un Heriota-Vata Universitātes (Lielbritānija, Edinburga) studentiem iestudētu multimediālu izrādi, kas atklātu Eiropas kultūras mantojuma tradicionālās un mūsdienīgās izpausmes.

No Latvijas puses projektu vada LKA rektore, profesore Rūta Muktupāvela, kas uzskata, ka dalība visu laiku lielākajā ES pētniecības un inovāciju programmā “Apvārsnis 2020” nacionālajai kultūras augstskolai ir nopietns izaicinājums un arī liela iespēja vienlaikus: “Skaidrs, ka gaida ļoti intensīvs darbs, tomēr noteikti priecē divas lietas – starptautisks LKA zinātnieku kapacitātes novērtējums un iespēja Eiropas līmeņa pētniecībā kā līdzvērtīgus spēlētājus iesaistīt labākos mūsu pašu maģistrantūras un doktorantūras studentus, kas jau strādā pie inovatīvām kultūras fenomenu pētniecības metodēm, piedalās starptautiskos jauno zinātnieku un mākslinieku tīklojumos, pārliecinoši turpinot LKA uzņemto izaugsmes kursu.”

Projekts tiks īstenots laika posmā no 2016. gada aprīļa līdz 2019. gada pavasarim, un tā kopējais finansējums no ES programmas “Apvārsnis 2020” ir 2,5 miljoni eiro.

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

Latvijas Kultūras akadēmijas sadarbības projekts apstiprināts Latvijas-Francijas partnerības programmā “Osmoze”

Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra un Politikas sociālo zinātņu pētījumu institūta (fr. Institut des sciences sociales du politique, ISP, Parīze, Francija) sadarbības projekts “Eiropas nemateriālā kultūras mantojuma tiesību salīdzinošs pētījums” (fr. Etude comparative sur le droit du patrimoine culturel immatériel en Europe, projekta vadītājas – Dr. art. Anita Vaivade un Dr. iur. Marija Kornī (Marie Cornu)) ir viens no pieciem pētniecības projektiem, kas apstiprināts Latvijas-Francijas partnerības programmā “Osmoze”.

Cimdi

Foto: Aivars Liepiņš, Latvijas Nacionālais Kultūras centrs

Lēmumu par projektu izvērtējumu 2016.gada 10. februārī pieņēma Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas un Francijas Republikas Ārlietu un starptautiskās attīstības ministrijas sadarbības Hubert Curien partnerības programmas “Osmoze” Latvijas-Francijas atlases komisija, un projekti apstiprināti divu gadu periodam.

Pētniecības projekts “Eiropas nemateriālā kultūras mantojuma tiesību salīdzinošs pētījums” (2016–2017) ir turpinājums iepriekšējā divgadē ar programmas “Osmoze” atbalstu Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra un Francijas puses sadarbības partneru īstenotajam projektam “Pētniecības tīkla izveide nemateriālā kultūras mantojuma tiesību jomā” (2014–2015). Tā ietvaros tika izstrādāta metodoloģija valstu nacionālo tiesību salīdzinājumam nemateriālā kultūras mantojuma jomā, kā arī veicināta starptautiska pētnieku sadarbība, projekta īstenošanā iesaistot attiecīgo jomu ekspertus no dažādām pasaules valstīm. Pētniecības partnerību projekti tiek īstenoti sasaistē ar Valsts pētījumu programmu “Habitus. Latvijas kultūras tradīciju ilgtspēja inovatīvā vidē” (2014–2017).

Pagājušās divgades projekta ietvaros Latvijas Kultūras akadēmijā, Rīgā noritēja starptautisks pētniecības seminārs “Nemateriālais kultūras mantojums: nacionālās un subjektīvās tiesības”, veicinot aktuālu pētniecības diskusiju ietekmi uz likumdošanas procesiem Latvijā – Nemateriālā kultūras mantojuma likumprojekta izstrādi.

Nākamās divgades projekts ir vērsts uz Eiropas valstu tiesību salīdzinošu izvērtējumu, ar mērķi saprast daudzveidību, kā tiesību veidolā tiek pārvērsta vēlme saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu. Plānotā sadarbība ir vērsta uz Eiropas skatījuma izzināšanu, balstoties uz pētnieku tīklu, kas darbojas nemateriālā kultūras mantojuma tiesību izpētes jomā dažādās Eiropas valstīs un tuvākai izpētei izvēloties divus Eiropas apakšreģionus: Baltijas valstis un Ziemeļvalstis /Lietuva, Latvija, Igaunija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Islande, Dānija/, Latīniskās Eiropas valstis /Francija, Itālija, Spānija, Portugāle/. Pētījuma pamatu veido starpdisciplināra pieeja – apvienojot tiesību zinātņu, semiotikas, vēstures un etnoloģijas zināšanas, kas izraudzītajai pētniecībai ir būtiski nepieciešams.

Kā iepriekšējā, tā arī šajā divgadē Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra sadarbības projekts ir vienīgais humanitāro un sociālo zinātņu projekts, kas guvis Latvijas-Francijas partnerības programmas “Osmoze” atbalstu. Vairāk par projekta īstenojumu – šeit.

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

Paraksta līgumu ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju

IMG_9822Programmas Habitus dalībnieku tikšanās reizē – 2016.gada 13.janvārī – LKA rektore Rūta Muktupāvela un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāres p.i. Baiba Moļņika parakstīja vienošanos par savstarpēju sadarbību kultūras mantojuma aktualizēšanā akadēmiskajā izglītībā un tā zinātniskās izpētes veicināšanā, īstenojot UNESCO kultūras mantojuma programmas Latvijā.

Baiba Moļņika, kas pārstāv Habitus tautsaimniecības partneri – UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, pētniekus iepazīstināja ar aktualitātēm un vienojās par virzieniem, kuros kopīgi var sadarboties 2016.-2017. gadā. Kā īpašu prioritāti izvirzīja sadarbību pie indikatoru par kultūras nozīmi ilgtspējīgā attīstībā izstrādes.

 

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed

SIEF 2015 reklāmas video

Habitus dalībnieku starptautiskās sadarbības pieredze iemūžināta ne tikai prātos, bet arī video rullīšos. SIEF kongresa 2015 izveidotajā reklāmā Anita Vaivade stāsta par iespējām, ko dod šāda pieredzes apmaiņa.

2015.gada 21.-25.jūnijā Zagrebā, Horvātijā norisinājās etnogrāfijas un folkloras kongress SIEF 2015 (The International Society for Ethnology and Folklore), kurā piedalījās Habitus pārstāvji Rūta Muktupāvela, Valdis Muktupāvels, Anda Laķe un Anita Vaivade.

Posted in Uncategorized | Language: | Comments closed
 • Kalendārs

  << Mar 2018 >>
  MTWTFSS
  26 27 28 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
 • Pieteikties jaunumiem

 • Atbalsta

  Izglītības un zinātnes ministrija - Logo Studiju un zinātnes administrācija - Logo